Moje pierwsze doświadczenia w pracy opiekunki osoby starszej

Rok 2012. Wakacje. Ulm, Niemcy. Pan H. chory na Parkinsona. Lat 89. Mieszka z żoną o trzy lata starszą od niego. Ona w świetnej kondycji, nigdy nie pracowała zawodowo. On niegdyś prowadził swoją własną firmę. Trójka dzieci, czynnych zawodowo, w osobnych gospodarstwach domowych, opiekujących się rodzicami, na ile to było możliwe.

I Ja. Moja pierwsza praca jako opiekunka, a dla rodziny pierwsza współpraca z firmą polską i pierwsza zatrudniona opiekunka.

Obcy kraj, obcy język, obca rodzina. Ale…. Było dobrze, naprawdę dobrze.

Pierwsze co mnie urzekło to cisza. Cisza w domu. Dla mnie niezwyczajna. Ja zawsze wokół dzieci, młodzieży, dzwonków w szkole, muzyce bądź włączonym telewizorze w domu, niespokojnych myślach w głowie … . Pośpiechu.

A tu cisza ….. Państwo bardzo życzliwi, spokojni. Czas tutaj jakby spowolnił.

Radia Państwo nie słuchali, telewizor był włączony tylko późnym popołudniem i wieczorem. Dom, w którym pracowałam, położony na przedmieściu, oddalonym od głównej ruchliwej ulicy. Mały ogród i taras. Dużo zieleni. Słychać ciszę i śpiew ptaków a z daleka rozmowy sąsiadów. W domu dużo książek. Pan H. czyta już tylko obecnie gazetę codzienną. W ciszy, w ulubionym fotelu.

Spacer, zakupy z żoną pana H., gotowanie, pomoc przy chodzeniu, wstawaniu, ubieraniu, porannej i wieczornej toalecie, jedzeniu. Pomoc przy wstawaniu nocą. Wspólne rozmowy. O życiu … Tak po prostu.

Przyjechałam do Ulm tylko na dwa miesiące, żeby sobie dorobić podczas wakacji.

Dobry to był czas dla mnie. Naprawdę dobry.

3 thoughts on “Moje pierwsze doświadczenia w pracy opiekunki osoby starszej

 • Maj 16, 2017 o 9:41 pm
  Permalink

  Wonderful work! This is the type of info that should be shared around the net. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)
  Rexuiz FPS Game

  Odpowiedz
 • Czerwiec 9, 2017 o 11:37 am
  Permalink

  Potwierdzam poprzedni komentarz.
  Świetny blog i profesjonalnie prowadzona strona.

  Odpowiedz
  • Czerwiec 9, 2017 o 11:43 am
   Permalink

   Dziękuję Eleai. Zapraszam częściej :). Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *