Znowu na zlecenie … jak zminimalizować niechęć

Ciężko nam jest wrócić do pracy po urlopie. Nauczycielom ciężko jest powrócić do obowiązków po wakacjach. Opiekunkom też ciężko jest jechać do pracy na swój dyżur po czasie wolnym.

Mówi się, że jest to syndrom stresu pourlopowego, w którym odczuwa się napięcie, stres, rozdrażnienie czy zdenerwowanie przed powrotem do pracy a opiekunki na swoją tzw. Stellę.

Przypomnę, że opiekunki pracują w systemie dwa na dwa miesiące albo w systemie miesiąc na miesiąc albo dwa na dwa tygodnie, czyli dwa miesiące (jeden miesiąc lub dwa tygodnie) są w pracy opiekując się osobą starszą, często za granicą i mieszkając w miejscu, w którym pracują, a dwa miesiące są w domu.

Po okresie wolnym ciężko jest nam się znowu pakować i jechać na swój dyżur czy zlecenie.

Mnie też się nie chce, powiadam wam 🙂 . Właśnie kończę 2 tygodniowy „urlop” w domu i jadę w piątek na 3-tygodniowy dyżur. Pracuję zazwyczaj 2 tygodnie w miesiącu, ale najpierw był czas koronawirusa i pracowałam zamiast dwa to trzy tygodnie, a teraz jest okres wakacyjny i też mam dołożony jeden tydzień do dyżuru. Uczniowie bedą rozpoczynać wakacje, niektórzy będą się wybierać na urlop a wiele z nas musi jechać do pracy.

Mam kilka sposobów na to, żeby powrót do pracy po tzw. wolnym był lżejszy.

Przede wszystkim mniej stresu przed wyjazdem.

Pakowania walizki nie odkładam na ostatni moment. Pakuję się albo dzień przed wyjazdem przed południem albo dwa dni przed. Oczywiście nieraz mi się nie chce lub coś mi wypadnie i pakuję się wieczorem tuż przed wyjazdem, ale tego nie lubię. Nie lubię już robić wszystkiego na ostatnią chwilę.

Mam przygotowaną listę rzeczy (niektórzy mówią, że to jest checklista), które zabieram do pracy i według tej listy pakuję rzeczy do walizki. Dzięki temu nie wysilam ponownie umysłu, co mam zabrać ze sobą, żeby niczego nie zapomnieć. Ostatnio i tak zapomniałam wziąć perfum. Oczywiście mogę je kupić w Niemczech i tym razem tak było. Dołożyłam kolejną rozpoczętą buteleczkę do zbioru moich perfum w domu. Lista rzeczy, w której odhaczam już spakowane rzeczy, to super sprawa.

Jeżdżę do pracy swoim samochodem, więc wcześniej go myję, tankuję i pompuję opony. Mogłabym zatankować w drodze do pracy, ale różnie to bywa na drodze i nieraz każde parę minut jest cenne. Rozpoczynam zazwyczaj swój dyżur o 12.00 i tego samego dnia wcześnie rano wyjeżdżam.

Szukam przyjemności w podróży. Aby nie przerażała mnie 4-6 godzinna jazda do pracy wypożyczam jakiś ciekawy audiobook z biblioteki lub słucham podcastów, które wgrywam wcześniej do telefonu komórkowego. Bardzo to lubię. Przygotowuję też płytkę CD z językiem angielskim i pół godzinki jej słucham.

Przygotowuję coś dobrego do jedzenia dzień wcześniej, by podczas przerwy coś przekąsić, z przyjemnością.

Wyjeżdżam 1,5-2,0 godziny wcześniej, by nie denerwować się, gdy będą korki. W okresie od wiosny do jesieni jest dużo robót drogowych i ograniczeń prędkości.

Wraz z wiekiem 🙂 lubię być wypoczęta i chodzić wcześniej spać. W przeddzień wyjazdu staram się wcześniej umyć i wcześniej położyć spać. Noc przed wyjazdem śpię zazwyczaj czujnie. Nieraz nie uda mi się szybko zasnąć, ale ważne jest, żeby między godziną 23.00-4.00 /5.00 kilka godzin przespać.

Wiele z nas dojeżdża do pracy busem lub autobusem. Ważne jest więc, byśmy się nie spóźnili na nasz środek transportu, a jeżeli jesteśmy zabierane spod domu, ważne jest, by kierowca na nas nie czekał. W busie można poczytać książkę, gazetę lub czasopismo, by uprzyjemnić sobie czas.

Ważne jest też nastawienie. Dobre nastawienie do tej pracy. Wiem, że nieraz jest ciężko, ale warto zrobić wszystko, by ze zlecenia na zlecenie, z dyżuru  na dyżur było lżej.

Na początku tego roku moim jedynym postanowieniem było zachowanie spokoju wewnętrznego. W tym wypadku powrót do pracy i sam przejazd ma być dla mnie na tyle spokojny, na ile jest to możliwe.

A wy macie jakieś „magiczne” sposoby na powrót do pracy po wolnym?

Pozdrawiam Was

Krysia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.