Akceptacja zmęczenia

Czuję się zmęczona. Czuję się zmęczona po całym dyżurze. Tym razem miałam przedłużony dyżur a święta w pracy to ten koszt, jaki ponosimy wybierając ten charakter pracy.

Opiekunki mówią, że trudno jest im zaakceptować słabość organizmu czy zmęczenie po przyjeździe ze zlecenia do domu. Mnie też jest trudno. Niektóre mówią, mam dobrą pracę i więcej wolnego, „nie narobiłam się” a mimo wszystko przyjeżdżam i jakby ktoś „wypuścił ze mnie powietrze”. Chciałoby się od razu wpaść w rytm sprzątania w domu, jakiś zakupów, terminów do załatwienia a tu nic. Zmęczenie i chęć posiedzenia na kanapie.

Praca 24 h z podopieczną wymaga od nas zaangażowania psychicznego i fizycznego. Co prawda nie pracujemy „na okrągło” i mamy przerwy w ciągu dnia oraz czas na odpoczynek, ale to, że mieszkamy w miejscu, w którym pracujemy, nie zamykamy drzwi biura czy firmy po skończonej pracy, sprawia, że to zmęczenie możemy odczuwać w większym stopniu i organizm często odreagowuje dopiero w domu, u siebie. A kiedy pracujemy z osobami dotkniętymi demencją lub innymi chorobami neurodegeneracyjnymi to tym bardziej musimy dać sobie czas na regenerację po pracy.

Zaopiekowanie się sobą po dyżurze czy zleceniu jest niezwykle ważne. Zaopiekowanie się, na ile to możliwe i w sposób, który jest ci najbardziej potrzebny. Bez wyrzutów sumienia.

Nie zawsze nasza rodzina może to rozumieć. Nie zawsze chce to zaakceptować, ale jeżeli czujemy, że potrzebujemy kilka dni na reset, to trzeba postąpić zwyczajnie egoistycznie. I tak zwyczajnie ODPOCZĄĆ. Zaopiekuj się też sobą.

Z pozdrowieniami

Krystyna

 

 

2 thoughts on “Akceptacja zmęczenia

 • 15 kwietnia, 2021 o 4:55 am
  Permalink

  Krysiu, doskonale Cię rozumiem. W ostatnim roku praca zdalna uświadomiła mi jak męczące jest to, że nie mogę „wyjść” z pracy przez to że pracuje w domu. Pozostawienie za sobą spraw służbowych i zamknięcie drzwi jest bardzo ważne. Dzięki temu czuję, że w po przyjściu do domu mogę odpocząć. Oddzielam życie prywatne od służbowego.
  Życzę Ci dużo siły. Twoja praca jest bardzo wymagająca i z pewnością mocno obciążając zarówno psychicznie i fizycznie, dlatego zadbaj o siebie. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 15 kwietnia, 2021 o 5:04 am
   Permalink

   Rzeczywiście, obecna sytuacja pokazuje nam, jak to jest, gdy pracuje się w domu i nie zamyka się drzwi firmy. Potrzeba więcej samodyscypliny, by wstać na czas, umyć się, ubrać, a nie pracować przed komputerem w pidżamie :), bo i tak nikt nas nie widzi. Jak ważne jest wyjście z domu na świeże powietrze a jak go brak, to nie czujemy tyle siły w sobie. Jak to jest, jak 24h jesteśmy w domu na okrągło bez naszych znajomych z pracy.Wezmę sobie twoje słowa do serca Kasiu i z wiekszą życzliwością zaopiekuję się sobą. Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.