Praca za granicą a nasze dzieci

Wczoraj świętowaliśmy Dzień Dziecka. Jak pracować za granicą, gdy nasze dzieci pozostają w domu w Polsce i by relacje z nimi nie pogorszyły się.

Wyjeżdżamy do pracy na miesiąc, dwa lub trzy, później wracamy do naszych rodzin na trochę i znów musimy jechać do pracy. Łatwiej jest, gdy nie mamy jeszcze dzieci, bądź nasze dzieci są dorosłe i samodzielne.

Dzięki Bogu mamy internet, w tym wypadku dobrodziejstwo naszych czasów, gdyż kontakt z rodziną mamy ułatwiony. Dobrze mieć z sobą tablet, laptop bądź smartfon. W Niemczech większość rodzin ma internet i my opiekunki możemy z niego korzystać.

Ważne jest, by w czasie pracy mieć systematyczny kontakt z dziećmi, z mężem, partnerem czy rodzicami przez Skype, WhatsApp bądź inny komunikator.

Dzieci nie zawsze chcą z nami rozmawiać w danej chwili, gdy akurat nam pasuje, zwłaszcza jak przechodzą fazę buntu w okresie dojrzewania. Nie lubią pytań, jak w szkole, jakie masz oceny itp. Warto specjalnie oglądać mecze piłki nożnej (gdy dziecko się nią interesuje), by przez skype obstawiać mecze, zrobić „zakład”, porozmawiać po meczu, który z piłkarzy był najlepszy, wyszukać informacje, ciekawostki na temat piłkarzy i podyskutować o tym z dzieckiem.

Warto poznać hobby dziecka, by mieć fajny temat do rozmowy podczas naszej fizycznej nieobecności lub poprosić dziecko, jeżeli robimy większy zakup komputera, telewizora bądź telefonu, by porównał ceny produktów czy sprawdził w internecie opinię o produkcie. Można uczyć się języka obcego, którego uczy się nasze dziecko i poprosić go o pomoc w przetłumaczeniu zdania, bądź w poprawieniu naszej wymowy.

Dziecko czuje się wtedy ważne, potrzebne i kontakt z nimi na odległość jest łatwiejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.