Jak znalazłam pierwszą pracę jako opiekunka osoby starszej

Pierwszy raz wyjechałam do pracy do Niemiec jako opiekunka osób starszych podczas wakacji w 2012 roku. Na dwa miesiące. Chciałam sobie dorobić. Nie miałam żadnych znajomości. Charakteru pracy nie znałam. Tylko od czasu do czasu słyszałam, że jest możliwość wyjazdu do pracy do Niemiec jako opiekunka do rodzin w Niemczech, jeżeli ktoś zna niemiecki. Byłam nauczycielem, więc pomyślałam, że taka praca będzie mi pasowała podczas wakacji.

Nie chciałam wyjeżdżać „na czarno”, zresztą jak, jak nikogo nie znałam. Przeszukałam internet, wypisałam kilka numerów telefonów do polskich agencji, zajmujących się zatrudnieniem opiekunek i zaczęłam dzwonić. Był maj, zbliżał się okres wakacyjny, wiele opiekunek chciało mieć urlop, więc szybko oddzwoniono do mnie z agencji i okazało się, że z otrzymaniem pracy z dniem 1 lipca nie ma żadnego problemu. Byłam bez doświadczenia, ale znam niemiecki.

Postawiłam na większą agencję, która jest położona w mieście wojewódzkim, oddalona 50 km od mojej miejscowości. Pomyślałam, że jeżeli jest większą agencją, znaną w Polsce, a ja gdzieś ją kojarzyłam z ulotek, to mnie nie oszukają. Poza tym pojadę osobiście na spotkanie, zobaczę biuro, porozmawiam i zadecyduję.

Umówiłam się na spotkanie, na którym załatwiłam wszelkie formalności i podczas którego sprawdzono moją znajomość języka niemieckiego.

Kiedy już podpisałam umowę i firma zaczęła szukać dla mnie seniora lub seniorkę, którym/którą będę się opiekować w wakacje i czekałam na konkretną ofertę, zaczęłam szperać w internecie w poszukiwaniu blogów, informacji o pracy opiekunów osób starszych. Chciałam się przygotować. Chciałam wiedzieć, jak ta praca 24 godziny na dobę wygląda, czego mogę się spodziewać. Jak znaleźć się w obcym kraju i w obcej rodzinie.

Co się okazało. Kiedy zaczęłam czytać blogi, forum opiekunek, artykuły o polskich opiekunkach w Niemczech, przeraziłam się. Naprawdę. Bo w większości negatywnie opisuje się tę pracę: a to Niemcy Polek nie szanują, a to Polki głodują, bo podopieczni oszczędzają, a to opiekunki są nadmiernie obciążone pracą … itd. itp.

Pojechałam do Ulm z ciężkim sercem i lękiem, modląc się o przyzwoitą rodzinę. Trafiłam dobrze. Byłam pierwszy raz opiekunką w rodzinie, która pierwszy raz zatrudniła opiekunkę i wybrała polską firmę. Przepracowałam dwa miesiące. Było ciężko, ale ja wróciłam zadowolona.

Spodobała mi się ta praca. Zostawiłam pracę w Polsce po 1,5 roku od pierwszego wyjazdu.

2 thoughts on “Jak znalazłam pierwszą pracę jako opiekunka osoby starszej

  • 29 czerwca, 2017 o 2:57 pm
   Permalink

   Dziękuję Lincoln za komentarz. 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.