Wdrażasz koleżankę-opiekunkę do pracy? Przeczytaj ….!

Dzielę się swoim doświadczeniem. Nie musi być tak, jak piszę. Zbliżają się wakacje, więc może któraś z Was zdecyduje się na pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech i ten wpis jej pomoże. Tak właśnie zaczynałam, od tzw. dorobienia sobie w przerwie wakacyjnej. I tak zostałam … .

Pisałam już wcześniej o pierwszym dniu opiekunki, czyli tej która przyjmuje zmianę i wdraża się do pracy. Dziś zajmę się ostatnim dniem opiekunki, która „zdaje” swój dyżur i wdraża koleżankę do pracy.

Oto kilka moich rad:

Po pierwsze: Spokojnie wprowadź swoją następczynię we wszystkie obowiązki , stopniuj trudności zadań. Nie każ od razu podopiecznego transferować z łóżka, jeżeli ktoś nie ma w tym doświadczenia. Pozwól najpierw poobserwować, jak Ty to robisz i opisz, jak najlepiej to zrobić, by nie obciążać nadmiernie swojego kręgosłupa.

Po drugie: Nie serwuj od rana gadkę typu: Ty zrobisz to i to (czyli te najtrudniejsze zadania) a ja śniadanie. Wdrażany nie zna ani domu, ani osoby, ani upodobań podopiecznego i jest zestresowany. Dlatego pokazanie wszystkiego, omówienie i stopniowanie trudności zadań jest konieczne. Najpierw zróbcie razem śniadanie, potem razem zróbcie poranną toaletę, ale to ty jesteś tę ważniejszą osobą.

Po trzecie: Bądź życzliwa. Uśmiechaj się i sama się nie stresuj. Znasz tę pracę, pracowałaś tu przynajmniej 1- 2, 3 miesiące. Bądź pewna siebie.

Po czwarte: Wykonuj swoje obowiązki jak zwykle, jak codziennie, wdrażany niech pyta, on tylko chce się nauczyć.

Po piąte: Przekaż swoją wiedzę: jaki podopieczny ma rytm dnia, to, co podopieczny lubi, czego nie lubi, jakie ma przyzwyczajenia, czego się wystrzegać, jakiego ma lekarza rodzinnego, jakie przyjmuje leki, z kim z rodziny można się kontaktować. Zostaw potrzebne numery telefonów.

Po szóste: Możesz poprosić wdrażanego, np. po południu lub wieczorem, by Ci w czymś pomógł, bądź zrobił coś samodzielnie.

Po siódme: Bądź profesjonalna: nie opowiadaj, jak to podopiecznego robisz „w balona”, nie naśmiewaj się z drugiej osoby, w czasie pracy nie rozmawiaj prywatnie przez telefon.

I dziewczyny proszę Was. Nie obgadujcie się nawzajem przy podopiecznym. Nie mówcie, że ja to zrobiłam dobrze, ale poprzednia opiekunka … Nie krytykujcie poprzedniczki przy podopiecznym i jego rodzinie! Nie mówcie, że poprzednia opiekunka zostawiła bałagan, gorzej gotowała itp. Nie, nie! Jeżeli są takie sytuacje porozmawiajcie między sobą, najczęściej macie z sobą kontakt telefoniczny bądź przez skype. Lub ostatecznie porozmawiajcie o tym z koordynatorem lub firmą.

Czy chcielibyście bądź chciałybyście coś dodać?

Viel Erfolg! Powodzenia ! 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.