Kiedy dopada nas starość …

Można być starym w młodości. Można być „młodym duchem” w starości. Czy starość się Bogu nie udała?

Mam dużo zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością. Wiem, jak ciężko jest żyć z ograniczeniem ruchowym. W nocy nie można przewrócić się na drugi bok, nie można wziąć sobie szklanki z sokiem, gdy chce się pić. Nie można pójść ot tak, spontanicznie, gdziekolwiek samemu. Jest się zależnym od drugiej osoby. Mam dużo zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością w Niemczech, gdyż tu zawodowo pracuję. Jednak porównując sytuację osób z niepełnosprawnością w Niemczech i w Polsce, można byłoby powiedzieć „Ci to mają dobrze i jeszcze narzekają”.

Osoby z niepełnosprawnością w Niemczech, tak jak już pisałam w poprzednim poście (tutaj), mają szansę wnioskowania o tzw. osobisty budżet, który daje im możliwość zatrudnienia do pomocy asystenta, by mogli samodzielnie żyć. Są w stanie utrzymać swoje własne mieszkanie na dobrym poziomie, mają osobę do pomocy tzw. asystenta, nawet przez 24 h na dobę oraz mają możliwość pracy zawodowej. To jest naprawdę super sprawa, gdyż rodzina nie musi się nimi opiekować, a same osoby z niepełnosprawnością wiodą samodzielne życie. Oczywiście niedogodnością jest to, że ktoś „kręci się po domu” przez całą dobę. Ależ … .

Czy możliwości pomocy rozleniwiają?

Mam wrażenie, że dla wielu osób w Niemczech te możliwości, które oferuje im państwo, rozleniwia ich, gdyż oni nie MUSZĄ pracować zawodowo, by zapewnić sobie podstawowy byt. Przestają starać się o siebie, o swój rozwój intelektualny, o kontakty z innymi, zamykają się w domu. Asystenci motywują ich do wyjścia, ale to nie jest wcale takie proste, gdy oni tego nie chcą. Nie chcą wykorzystać swoich szans. Ja to widzę, gdyż wiem, jak ciężko mają osoby z niepełnosprawnościami w Polsce. Osoby z niepełnosprawnością ruchową w Niemczech w pełni decydują o sobie samych. To się nazywa po niemiecku „ein selbsbestimmtes Leben”, co znaczy, oni sami stanowią o sobie, decydują o swoim życiu, o swoim czasie wolnym, o swoim trybie dnia oraz o swoim odżywianiu.

Osoby z niepełnosprawnością w Polsce nie mają osobistego budżetu do dyspozycji, nie otrzymują wystarczającej ilości pieniędzy, muszą walczyć o siebie. Tak, to jest walka o siebie i ze sobą.

Muszą być zmobilizowani do jak nadłuższej samodzielności, gdyż nie mają asystentów, którzy im pomogą. MUSZĄ zawalczyć o siebie. Nie lubię słowa walka, ale tak rzeczywiście jest w Polsce. Walka z urzędnikami, bo bariery architektoniczne, walka o przetrwanie, by starczyło na podstawowe potrzeby, na sprzęt rehabilitacyjny i jako takie życie. Wyrabia to w nich tę wewnętrzną siłę, tę moc …, bo MUSZĄ o siebie zadbać, by często najzwyczajniej w świecie, przeżyć. Przeżyć muszą rodzinni opiekunowie, którzy musieli zrezygnować z pracy, by zająć się swoim dzieckiem. Nieraz są zniechęceni systemem i przestaje im brakować sił. Dobrze, że mamy fundacje i stowarzyszenia.

Oczywiście od każdej reguły są wyjątki. Zarówno w Polsce jak i w Niemczech, są osoby aktywne, zmobilizowane, dbające o siebie i swój rozwój, nie poddające się tak łatwo oraz optymistyczne.

„Starość dopada cię wtedy, gdy większość ludzi w twoim notatniku z adresami to lekarze”– Harrison Ford

A co się dzieje z osobami, które przechodzą na emeryturę? Niektórzy dopiero zaczynają żyć. Realizują swoje pasje, rozwijają zainteresowania. Niektórzy żyją aktywniej: wycieczki, podróże, wyjazdy. Niektórzy działają w Klubie Seniora, niektórzy uczęszczają na Uniwersytet III wieku. Niektórzy spełniają się w roli opiekunów swoich wnucząt bądź w ramach wolontariatu pomagają w hospicjum lub w szpitalu.

Jednak wielu z nich, bez pracy zawodowej, „zapada” się w sobie. Życie bez „Muszę rano wstać”, bez „Muszę codziennie iść do pracy”, przygnębia ich, zniechęca do jakiegokolwiek działania. Zaczyna się narzekanie na zdrowie. „Tu mnie boli i tam mnie boli”. Są sfrustrowani i zniechęceni życiem. Są roszczeniowi w stosunku do innych. Narzekają na dzieci. Podobno dzieci ich za mało odwiedzają, wnuczkowie już się nimi nie interesują, a sasiądka ciągle plotkuje. Nudzą się i wymyślają. Mówią „Starość się Bogu nie udała”. A co robią oni sami, by jednak się udała …?

Tak jest w Niemczech i tak jest w Polsce. Albo męczy się z seniorem opiekunka, albo rodzina, albo dom opieki.

Dlatego też o tym piszę. Nie poddawajmy się monotonii życia i nudzie. Nie narzekajmy a zadziałajmy. Dajmy wartość innym. Zajmijmy się sobą, na ile pozwala nam zdrowie. Ale nie czekajmy na emeryturę, zajmijmy się sobą teraz. Obojętnie, czy masz 20 czy 60 lat.

Spotkania z przyjaciółmi i znajomymi,

wizyty w bibliotece lub księgarni,

książki,

systematyczny sport,

hobby, pasja,

pomoc innym.

Rozejrzyjmy się wokół. Pomyślmy, jak jeszcze wiele możemy zrobić dla siebie i dla innych.

 

4 thoughts on “Kiedy dopada nas starość …

  • 16 września, 2019 o 12:45 pm
    Permalink

    Ogromnie ważne jest to, aby na każdym etapie życia czerpać z niego radość. Ostatnio znalazłam ciekawy artykuł, w którym opisane jest wiele sposobów na to, aby poprawić samomopoczucie seniora 😉

    Odpowiedz
    • 16 września, 2019 o 3:37 pm
      Permalink

      „Na każdym etapie życia czerpać z niego radość’. Ładnie napisane. Możesz podzielić się linkiem do tego artykułu? Może uda się go umieścić w komentarzu. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

      Odpowiedz
  • 17 września, 2019 o 6:49 pm
    Permalink

    Motywujmy ale nie zmuszajmy; „ein selbsbestimmtes Leben”, to właśnie coś takiego. Trudno zmuszać seniora w wieku 90 lat, który lubi czytać, do pójścia na spacer. Bo on właśnie ma przyjemność z czytania. Pozwólmy mu więc czytać np. w ogrodzie. Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • 18 września, 2019 o 3:17 pm
      Permalink

      Wea, selbstbestimmtes Leben, czyli sami stanowimy o swoim życiu, będąc zdrowym i w pełni poczytalnym. Oczywiście masz rację, Zgadzam się z tym. Zmuszać nie ma sensu. Możemy zachęcić, ale jak podopieczna woli czytać, to dlaczego nie.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.